بازار ايران
 
نويسندگان
جستجو
پيوندهای روزانه
لينكي ثبت نشده است
پنل کاربری
نام کاربری :
پسورد :
عضویت
نام کاربری :
پسورد :
تکرار پسورد:
ایمیل :
نام اصلی :
آمار
امروز : 40
دیروز : 21
افراد آنلاین : 2
همه : 3551

 

طولاني‌ترين بازار ايران

 

 

مجموعه تاريخي و مسقف بازار زنجان با بيش از دوكيلومتر طول در قلب بافت قديمي ‌اين شهر كه روزگاري مشرف به دروازه قلتوق، دروازه جنوبي شهر بود، طويل‌ترين بازار ايران است.براساس اسناد و متون تاريخي، ساخت اين بازار درسال 1205ه. ق در دوران حكومت آغامحمدخان قاجار آغاز و در سال 1213ه. ق مقارن حكومت فتحعلي شاه قاجار پايان پذيرفته و در دوره‌هاي بعد نيز بناهايي از جمله چندين سرا، مسجد و گرمابه در اين مجموعه ساخته شده است.اين بازار از غرب و شرق گسترده و بدين لحاظ به بازار پائين و بازار بالا تقسيم و نامگذاري شده است كه مجموعه بازار بالا مشتمل بر بازار قيصريه، بزازها، امامزاده و عبدالعلي بيك است. اين مجموعه از نظر توليد و عرضه كالا و خدمات جنبي وابسته، بسيار غني و مهم‌ترين مركز اقتصادي و تجاري شهر محسوب مي‌شده است.بازار زنجان از نظر توليد و نوع فعاليت به هشت راسته از جمله راسته زرگرها، كفاش‌ها، بزازها، سراج‌ها، مسگرها، جگرپزان،كلاه دوزان، قماش فروشان و غيره كه در گذر زمان با تغييراتي نيز روبه‌رو شده است، تقسيم مي‌شود.

 

 

 

 

طولاني‌ترين بازار ايران

 

 

 

از كاروانسراهاي جالب اين مجموعه كه نقش مؤثري در عرضه كالاها ايفا كرده، سرا يا كاروانسراي حاج علي قلي و سراي حاج كربلايي علي را مي‌توان نام برد. گستردگي جغرافيايي بازار از يكسو و تنوع راسته‌ها، تعدد سراها و كاروانسراهاي درون شهري در راسته‌هاي فرعي كه هر يك به نامي‌ و به فعاليتي خاص اختصاص يافته از سوي ديگر، همچنين وجود مساجد زياد گوياي پويايي اين مجموعه فرهنگي، اقتصادي، تاريخي و هنري درطول زمان و به فراخور اوضاع و شرايط حاكم است. تكنيك‌هاي معماري و سبك‌ها و شيوه‌هاي تزئيني دوران قاجار در راسته‌ها، حجره‌ها، چهار سوق‌ها، مساجد، سراها و كاروانسراهاي درون شهري و گرمابه‌هاي اين بازار به زيباترين شكل و شيوه اجرا شده است.

 


از جمله كاربرد انواع طاق و قوس‌هاي هلالي،جناغي و ضربي، گهواره‌اي خاصه در راسته‌هاي اصلي و فرعي مزين به آجرچيني‌هايي با طرح‌هاي مختلف هندسي و به كارگيري تكنيك آجر و كاشي و كاشيكاري به رنگ‌ها و طرح‌هاي قاجاري درسطوح خارجي و داخلي بناها، طاق‌نماها، طاق و قوس‌ها همچنين ستون نماهاي گلداني در مساجد و سراها قابل توجه است كه اوج اين سبك‌هاي معماري و شيوه‌ها و نوآوري‌هاي تزئيني در اجزا و اركان مساجد بخصوص مسجد جامع به ظهور رسيده است و اين مجموعه را در طول تاريخ، تبديل به يكي از يادمان‌هاي ارزشمند و زيباي هنري و معماري دوران قاجار ساخته است.

 

 

اگر چه تشخيص نحوه تشكيل بازار زنجان به درستي و با دقت زياد ميسر نيست اما بيان مورخان و همچنين چگونگي قرارگيري اجزاي گوناگون آن در كنار يكديگر تا حدود زيادي روشنگر شكل‌گيري و رشد و توسعه اين بازار است.

 

امتیاز:
 
بازدید:
[ ۱۷ تير ۱۳۹۹ ] [ ۱۲:۳۵:۲۳ ] [ hsi ]
ارسال نظر
نام :
ایمیل :
سایت :
پیام :
خصوصی :
کد امنیتی :
[ ]
.: Weblog Themes By blograz :.

درباره وبلاگ

موضوعات وب
موضوعي ثبت نشده است
لینک های تبادلی
فاقد لینک
تبادل لینک اتوماتیک
لینک :
خبرنامه
عضویت   لغو عضویت
امکانات وب