بازار ايران
 
نويسندگان
جستجو
پيوندهای روزانه
لينكي ثبت نشده است
پنل کاربری
نام کاربری :
پسورد :
عضویت
نام کاربری :
پسورد :
تکرار پسورد:
ایمیل :
نام اصلی :
آمار
امروز : 42
دیروز : 21
افراد آنلاین : 2
همه : 3553

بازارهاي تاريخي يزد، هنر كهن معماري ايران اسلامي را با مناره‌ها و بادگيرهاي زيبايش، به رخ گردشگران مي‌كشاند.
 
شهر تاريخي يزد يكي از بهترين شهرهاي خشتي جهان است كه همواره به عنوان صاحب يكي از درخشان‌ترين ميراث‌هاي فرهنگي و تمدن كهن در ادوار مختلف تاريخي ايران مطرح بوده است. 

آثار تاريخي يزد

شهر تاريخي يزد يكي از بهترين شهرهاي خشتي جهان است

 

بازارهاي قديمي اين شهر يكي از جاذبه‌هاي تاريخي آن محسوب مي‌شود كه گردشگران داخلي و خارجي زيادي هنگام حضور در اين شهر از آنها بازديد مي‌كنند .

بازارهاي تاريخي يزد هنوز در بين مردم اين ديار اهميت ويژه اي دارند و از كانون‌هاي مهم گردشگري استان نيز به شمار مي روند، بازارهايي كه نقش استراتژيك مهمي در بافت تاريخي يزد داشته و محل فروش صنايع دستي قديمي و سنتي است .

بازار خان
يكي از زيباترين و معروفترين اين بازارهاي كهن در شهر تاريخي يزد، بازار خان است كه ساخت آن به دوره ناصرالدين‌شاه برمي‌گردد؛ اين بازار از جمله نقاط ديدني و قديمي شهر يزد به شمار مي‌آيد.

مجموعه زيبا و قديمي بازار خان، حسينيه، آب انبار و حمام جنب آن معرف معماري گذشته اين ديار است و ساختار متفاوت و عرض متباين اين بازار، حكايت از ساخت تدريجي‌اش دارد .

 آثار تاريخي يزد

يكي از زيباترين و معروفترين  بازارهاي كهن در يزد، بازار خان است

 
مجموعه خان از چند راسته تشكيل شده و در دل خود بازارها و تيمچه‌هاي متعددي را جا داده است و هر چند هر كدام از اين بازارها نام خاص خود را دارند اما امروزه در ميان عموم مردم همه اين بازارها تحت عنوان بازار خان شناخته مي‌شوند .

‏از قسمت‌هاي مختلف بازار خان يزد مي‌توان به بازار زرگري ، بازار پنجه علي، بازار قيصريه، بازار علاقبندي ، بازار كاشيگري، بازار چيت سازي، بازار ‏ملااسماعيل، بازار افشار، بازار صدري(شاهزاده فاضل)، بازار دروازه مهريز و بازار مسگرها اشاره كرد .

گفتني است، مجموعه‌ي اين بازار در سال 1382 با شماره 8544 در فهرست آثار ملي كشور به ثبت رسيده است .

  بيشتر بخوانيد: صنايع دستي يزد 


بازار قيصريه
بازار قيصريه در حد فاصل ميدان و مدرسه خان يزد قرار دارد كه محل فروش پارچه‌هاي يزدي است و از نظر معماري نسبت به بقيه بازارها نظم و ترتيب بهتري دارد و در چوبي با ارزشي در اين بازار است كه به وسيله همين دو در، بازار بسته مي‌شود .

قيصريه به فضايي گفته مي‌شده كه از لحاظ خصوصيات معماري به يك راسته‌ي فرعي، دالان يا تيمچه و در مواردي به يك‌ سرا شبيه بوده است و غالباً به عرضه‌ي كالاهاي گران‌بها و منسوجات عالي اختصاص داشته است .  

آثار تاريخي يزد

بازار قيصريه يزد متعلق به اواخر قرن دوازدهم هجري قمري است

 

گفتني استف بازار قيصريه يزد متعلق به اواخر قرن دوازدهم هجري قمري است و يكي از پنج بازار معروف ايران به شمار مي‌آيد كه در استان‌هاي اصفهان، شيراز، كرمان، قزوين نيز وجود دارد.

اين بازار در سال 1381 با شماره 7795 در فهرست آثار ملي كشور به ثبت رسيده است .

بازار زرگري
بازار زرگري يزد نيز به واسطه شهرت و معروفيت طلاي يزد در كنار بافت تاريخي و قديمي خود به واسطه شهرت و ويژگي‌هاي خاص طلاي يزدي همواره مورد توجه گردشگران بوده است.

قدمت اين بازار به سده‌هاي دوازدهم و سيزدهم هجري قمري برميگردد و سقف بازار به صورت طاق و تويزه با قوس‌هاي هلالي و جناقي است و در طاق اين بازار نورگيرهايي ديده مي‌شود كه در وسط راسته بازار نيز بخشي به صورت طاق آهنگ مي‌باشد .  

آثار تاريخي يزد

بازار زرگري يزد نيز به واسطه شهرت و معروفيت طلاي يزد مورد توجه گردشگران است

 
بازار زرگري يزد داراي 53 باب مغازه است كه طلاهاي موجود در آن‌ها، برق چشمان رهگذران را مي‌ربايد .

اين بازار نيز در سال 1382 با شماره 8527 در فهرست آثار ملي كشور به ثبت رسيده است .

  • دليل نامگذاري يزد به شهر بادگيرها
  • سفر به شهر تاريخي يزد

 


بازار دورازه مهريز
بازار دروازه مهريز از ديگر بازارهاي قديمي و تاريخي يزد است كه جهت آن شمالي- جنوبي است و جنوب آن از «بازار خان» شروع مي‌شود و به كوچه دارالشفاء يا «دروازده تاريخي» شهر ختم مي‌شود.

اين بازار توسط «علي آقا داروغه يزدي» در زمان «گوركانيان» ساخته شده و ارتفاع اين بازار حدود چهار متر و مصالح به كار رفته در آن خشت، گل، آجر و گچ و همچنين سقف آن به صورت طاق و تويزه است .   

آثار تاريخي يزد

بازار دروازه مهريز از ديگر بازارهاي قديمي و تاريخي يزد است

 

بازار دروازه مهريز متعلق به دوره قاجار است و با شماره 8543  در سال 1382 در فهرست آثار ملي كشور به ثبت رسيده است .
 
بازار كاشيگري
بازار كاشيگري يزد نيز مجموعه‌اي از كارگاه‌ هاي كوچك آهنگري و تهيه‌ي ابزارهاي ساده‌ كشاورزي و لوازم مورد نياز روستاييان است.

اين بازار مربوط به زنديه و در ميدان خان واقع شده است. بازار مذكور در تاريخ ۱۷ اسفند ۱۳۸۱ با شماره ثبت ۷۷۹۴ به ‌عنوان يكي از آثار ملي ايران به ثبت رسيده است .  

  • كسب و كار اينترنتي، پر سودترين هستند

  • گيفت كارت اپل آيتونز آمريكا،آلمان و..

 

آثار تاريخي يزد

بازار كاشيگري يزد نيز مجموعه‌اي از كارگاه‌ هاي كوچك آهنگري و تهيه‌ي ابزارهاي ساده‌ كشاورزي است

 

بازار پنجه علي
بازار پنجه علي كه به بازار مسگران يزد نيز شهرت دارد، قدمتي ۶۰۰ ساله دارد و هنوز بافت سنتي قديم خود را حفظ كرده است و مسگرها در حجره‌هايشان، سر به زير و پي در پي با چكش و مس، اثري بي‌بديل خلق مي‌كنند .  

آثار تاريخي يزد

بازار پنجه علي كه به بازار مسگران يزد نيز شهرت دارد، قدمتي ۶۰۰ ساله دارد

 
بازار مسگرها از بازارهاي سنتي و قديمي شهر يزد متعلق به قرن نهم هجري و قمري است كه درحد فاصل خيابان قيام قرار دارد و در آن انواع مصنوعات مسي و فلزي از قبيل صنايع دستي تزئيني، ظروف آشپزخانه و ابزار آلات كشاورزي ساخته و عرضه مي‌شود و از اين رو علاقه مندان به ظروف مسي مي‌توانند انواع ظروف مسي را در بازار مسگرهاي يزد بيابند .

يادآور مي‌شود، بازار مسگرهاي يزد در سال 1381  با شماره 7786 در فهرست آثار ملي كشور به ثبت رسيده است .


تيمچه‌هاي يزد
يزد بازارهاي تاريخي ديگري هم اعم از بازار افشار مربوط به دوره قاجار به شماره ثبت ۸۵۴۲ ، بازار صدري مربوط به اواخر دوره قاجار با شماره ثبت ۸۵۲۶ ، بازار جعفرخان متعلق به دوره زنديه  با شماره ثبت 7789، بازار ميرزا كريم مربوط به دوره قاجار با شماره ثبت 8528 ، بازار سراج‌ها متعلق به قرن هشتم و با شماره ثبت 8525، بازار حضرت عباسي مربوط به دوره قاجار و با شماره ثبت 7793 ، بازار علاقبندي متعلق به اواخر قرن نهم و با شماره ثبت 7791 و بازار ريسمانيان مربوط به دوره پهلوي اول و با شماره ثبت 7790، دارد .

اين بازارهاي قديمي نيز تيمچه‌ هاي متعددي را در دل خود جاي داده‌اند كه منظور از تيمچه، كاروانسراي كوچكي است كه در بطن بازارهاي قديمي وجود داشته است. البته در دوره‌هاي معاصر به‌ كاروانسراها يا سراهاي كوچك و سرپوشيده، تيمچه گفته مي‌شود.

  آثار تاريخي يزد

يزد بازارهاي تاريخي ديگري هم اعم از بازار افشار مربوط به دوره قاجار دارد

 

فضاي تيمچه‌ها نسبت به كاروانسراها از لحاظ اقتصادي گرانتر بوده و براي عرضه اجناس ارزان قيمت استفاده نمي‌شده است .

در بازارهاي يزد بالغ بر 20 تيمچه وجود دارد كه اين تعداد حاكي از رونق و رفت و آمد تجار از شهرهاي ديگر به يزد است و به عنوان نمونه‌اي از آنها مي‌توان به تيمچه علي خان، ملك، وكيل و تيمچه هراتي كه از تيمچه‌هاي با قدمت و كهن سال يزد است، اشاره كرد .

 

امتیاز:
 
بازدید:
[ ۵ شهريور ۱۳۹۹ ] [ ۱۰:۱۵:۳۸ ] [ hsi ]
ارسال نظر
نام :
ایمیل :
سایت :
پیام :
خصوصی :
کد امنیتی :
[ ]
.: Weblog Themes By blograz :.

درباره وبلاگ

موضوعات وب
موضوعي ثبت نشده است
لینک های تبادلی
فاقد لینک
تبادل لینک اتوماتیک
لینک :
خبرنامه
عضویت   لغو عضویت
امکانات وب